kryptis – Baal Sulamas (Baal Sulamo)
Vidinės toros studijų centras, vidinės Toros mokymo namai
  • ותהר עוד ותלד בן ותאמר הפעם אודה את יהוה על כן קראה שמו יהודה ותעמד מלדת. בראשית כט' – לה Ir pastojo (Leja) vėl ir pagimdė sūnų, ir pasakė: „Dabar padėkosiu Kūrėjui“, todėl pavadino vardu „Jehuda“ (padėka) , ir nustojo gimdyti. (Berešit 29 – 35)

Praktinė Halacha (Įstatymai) 

Adaro mėnuo ir „ארבע פרשיות“

I. M. Lav

 
 
 

Uždaryti užduotį


Šabatas החודש „Hachodeš“

Šį Šabatą yra laiminamas nisano mėnuo, jei roš-chodeš – savaitės viduryje. Būna, kad šis Šabatas sutampa ir su pačiu nisano mėnesio roš-chodeš.

Kodėl šis „Šabatas“ vadinasi החודש „Hachodeš“, tai yra „mėnuo“?

Pavadinimas atitinka pirmą žodį iš tos Toros ištraukos, kuri skaitoma šio Šabato metu kaip „maftiras“ (iš antro Toros ritinio). Ši ištrauka - 12-tas Šmot knygos skyrius: „Šis mėnuo – mėnesių pradžioje jums, jis pirmas jums iš visų metų mėnesių“. Apie visas priedermes, susijusias su Pesacho aukojimu – apie paaukojimo tvarką, Pesacho sederio struktūrą, apie macą ir marorą, apie „chameco“ draudimą ir t.t. - apie visa tai kalbama šioje ištraukoje. Jis įveda į pasiruošimo Pesachui atmosferą.

„Hachodeš“ Šabato „haftara“ paimta iš pranašo Jechezkelio knygos, 45 skyriaus: „Visi tautos žmonės...“ (pagal aškenazių tradiciją) arba „Taip pasakė Kūrėjas...“ (pagal sefardų tradiciją). Jei nisano mėnesio roš-chodeš sutampa su Šabatu, išimami trys Toros ritiniai - kaip ir per Šabatą „Škalim“, jei jis sutampa su adaro mėnesio roš-chodeš. Iš pirmo ritinio skaitoma savaitinė dalis, iš antrojo - apie paaukojimus Šabato ir roš-chodeš metu (Bemidbar 28), o „maftiras“ - ta ištrauka, kuri suteikė šiam Šabatui ypatingą pavadinimą.