kryptis – Baal Sulamas (Baal Sulamo)
Vidinės toros studijų centras, vidinės Toros mokymo namai
  • והמשכלים יזהרו כזהר הרקיע ומצדיקי הרבים ככוכבים לעולם ועד. דניאל יב' – ג'. זוהר, נשא, רעיא מהימנא, הסוטה Ir protingi švytės, kaip (זוהר Zohar) švytėjimas dangaus skliaute, o pateisinantys daugumą, per amžius. (Danielis 12 – 3)

Praktinė Halacha (Įstatymai) 

Priedermės, priklausančios nuo žemės darbų

I. M. Lav

 
 
 

Uždaryti užduotį

Chalos atskyrimas

 15-me Bemidbar skyriuje sakoma: „Kalbėk Izraelio sūnums ir pasakyk jiems, kai ateisite į šalį, į kurią Aš jus vedu, visada, kai valgysite tos žemės duoną, aukokite auką Kūrėjui. Nuo pirmos jūsų tešlos, chala paaukokite, kaip aruodo auką, taip aukokite ją. Nuo pirmos tešlos duokite Kūrėjui auką visose jūsų kartose“.

Iš čia matyti, kad ši priedermė turėjo būti vykdoma iš karto po to, kai tauta įėjo į Izraelio žemę Jehošua bin Nuno laikais – dar iki jos užkariavimo ir padalinimo tarp Izraelio giminių. Išeina, kad ši priedermė vykdoma tik Izraelio šalies teritorijoje ir tik tuo laiku, kai visa tauta gyvena tėvynėje. Vadinasi, mūsų laikais chala priedermė yra vykdoma tiktai pagal išminčių, kurie pergyveno, kad ši priedermė nebūtų užmiršta, nustatymą. 

Chala atskiriama nuo tešlos tada, kai ji jau paruošta. Jei pamiršome tai padaryti, galima atskirti ją jau nuo iškepto gaminio. Bet visa tai tik tada, kai tešla paruošta naudojant miltus iš penkių rūšių javų. Minimalus tešlos, nuo kurios atskiriama chala, kiekis – jei joje esančių miltų tūris atitinka 43 ir 1/5 kiaušinių (užuomina į tai randama pačiame žodyje החלה achala, skaitinė žodžio חלה chala reikšmė – 43, o raidės ה – žodžio artikelio reikšmė 5, kas duoda užuominą į penktąją kiaušinio dalį).

Šiuolaikinėje kalboje tai reiškia, kad chala atskiriama nuo tešlos, kurioje yra 1700 g miltų ir tuo metu yra pasakomas palaiminimas:

.הָעִסָה מִן חַלָה לְהַפְרִיש בָּרוּךְ אַתָּה ה', אֱלהֵינוּ מֶלֶךְ הָעולָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְותָיו וְצִוָּנוּ    „Palaimintas Tu, Kūrėjau, mūsų Dieve, Visatos Valdove, apšvietęs mus savo priedermėmis ir liepęs mums atskirti chala“. Jei tešloje miltų yra mažiau nei 1700 g, bet ne mažiau nei 1200 g, tai chala atskiriama be palaiminimo.

Jei tešla daroma ne tam, kad ją kepti (krosnyje), o virimui ar kepinimui, tai chala taip pat atskiriama be palaiminimo.

Priimta, kad chala būtų chazait dydžio, t.y. 27 g.

Pagal Toros įstatymą chala priklauso kohenui, kaip viena iš  „dovanų kohenui“. Bet tam, kad valgyti chala, kohenas turi būti rituališkai švarus, o mūsų laikais visi esame ritualiniame nešvarume, tad chala neatiduodama kohenams, o deginama ugnyje.

Chalos negalima atskirti Šabatų ir švenčių metu, nes šitas veiksmas daro tešlą tinkamą vartojimui, t.y. tai ištaiso ją, o tai draudžiama daryti per Šabatą ar per šventę.

Chalos atskyrimo priedermę visada atlieka namų šeimininkė. Vienok ten, kur nėra moters-šeimininkės – kepyklose, konditerijose ir restoranuose – tai atlieka vyras.