kryptis – Baal Sulamas (Baal Sulamo)
Vidinės toros studijų centras, vidinės Toros mokymo namai
  • „Toks bus raupsuoto (žmogaus) įstatymas, jo išsityrinimo dieną, jis turi būti nuvestas pas koheną. Ir išeis kohenas iš stovyklos, ir apžiūrės kohenas, ir štai – išgijo raupsuotas nuo savo raupsų“ (Vajikra 14 – 2, 3).
  • !שבת שלום
  • Šabat Šalom!

Praktinė Halacha (Įstatymai) 

Kašrut

I. M. Lav

 
 
 

Uždaryti užduotį



Kaip jau buvo kalbėta, 613 Toros priedermių galima padalinti į grupes. Pats akivaizdžiausiais dalinimas į priedermes „daryk“ (kurių yra 248) ir priedermes „nedaryk“ (kurių yra 365). Bet galima suskirstyti jas ir kitaip: į priedermes, išreiškiančias žmogaus santykį į Kūrėją ir priedermes, liečiančias santykius tarp žmonių. Yra ir dar vienas dalinimas – į chukim ir mišpatim.

Chukimtai įstatymai, kurių reikia laikytis, be jokių svarstymų ir kurių prasmė per daug gili, kad mūsų protas galėtų juos suprasti. Pavyzdžiui, draudimas dėvėti drabužius, vadinamus šaatnez, tai kurie yra išausti iš vilnonių ir lininių siūlų kartu, įstatymas apie „raudonos karvės“ pelenus ir t.t.

Mišpatim – tai įsakymai, kurių prasmė yra paaiškinta Toroje (pvz.: Šabato įstatymas), arba tie, kurie nereikalauja specialaus paaiškinimo, nes jų prasmė suprantama ir taip (pvz.: pagarbos tėvams priedermė arba draudimas žudyti, paleistuvauti, vogti, apie kuriuos pasakyta Dešimtyje įsakymų).

Teisingo maitinimosi priedermės arba, kaip tai formuluoja išminčiai, „įstatymai apie draudžiamą valgį“, visa tai, kas bendrai vadinama žodžiu kašrutas, įeina į chukim kategoriją. Nežiūrint į tai, kad dauguma tų įstatymų yra racionaliai paaiškinami. Šie paaiškinimai gali pasitarnauti tam, kad suteikti žmogui didesnį dvasinį pakilimą vykdant tuos įstatymus, bet tai nekeičia fakto, kad kašruto įstatymai yra chukim.